STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

KIEDY POWINNA ODBYĆ SIĘ PIERWSZA WIZYTA STOMATOLOGICZNA DZIECKA?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się w wieku 6 miesięcy, lub po wyrżnięciu się pierwszego zęba mlecznego.

NA CZYM POLEGA PIERWSZA WIZYTA DZIECKA U STOMATOLOGA?

Podczas pierwszej wizyty lekarz zacznie oswajać dziecko z nowym dla niego otoczeniem gabinetu. Wizyta będzie krótka (ok. 15 min), aby nie zmęczyć i nie zniechęcić małego pacjenta. Lekarz sprawdzi stan zębów, które są już obecne już w jamie ustnej, stan wałów dziąsłowych dziecka szykujących się na kolejne ząbkowanie, kształt łuków zębowych, język, podniebienie i policzki dziecka. 
Głównym celem pierwszej wizyty kontrolnej będzie jednak rozmowa lekarza z rodzicem na temat nawyków higienicznych i żywieniowych, o które należy dbać dla dobra małego pacjenta.

JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ WIZYTY KONTROLNE U DZIECI?

Od 6 miesiąca do 3 roku życia - wizyty kontrolne zalecane są co 3 miesiące 

Od 3 roku do 18 roku życia- wizyty kontrolne zalecane są co 6 miesięcy

Należy mieć na uwadze to, że zęby mleczne mają znacznie mniej zmineralizowane szkliwo niż zęby stałe. Oznacza to, że wszelkie zmiany o charakterze próchnicowym mogą rozwijać się znacznie szybciej niż u dorosłego pacjenta. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne, aby wychwycić oznaki próchnicy na najwcześniejszym etapie.

JAKIE ZABIEGI WCHODZĄ W ZAKRES PROFILAKTYKI STOMATOLOGICZNEJ U DZIECI?

  • LAKIEROWANIE - jest to zabezpieczenie zębów preparatem fluoru lub związku wapniowo-fosforowego. Zabieg profilaktyczny wzmacniający strukturę szkliwa i zapobiegający powstawaniu ubytków próchnicowych. Zalecane dla dzieci od 2-3 do 18 roku życia co 6 miesięcy. Po lakierowaniu należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez 2 godziny

  • LAKOWANIE - zabieg wykonywany doraźnie w zębach przedtrzonowych i trzonowych stałych do 6 miesięcy po ich wyrżnięciu. Zabieg profilaktyczny, polegający na wypełnieniu płynnym materiałem kompozytowym zagłębień i nierówności zębów stałych. Celem jest zapobieganie gromadzenia się w tzw. bruzdach płytki nazębnej, osadu i resztek pokarmowych, których usunięcie jest bardzo trudne i które są przyczyną powstania i rozwoju próchnicy

  • LAPISOWANIE - również zwane impregnacją - jest zabiegiem polegającym na zabezpieczeniu ubytków próchnicowych związkami chemicznymi powstrzymującymi dalszy rozwój próchnicy. Niestety zęby po lapisowaniu są zabarwione na czarno. Jest to metoda stosowana najczęściej w przypadku „próchnicy butelkowej” u dzieci, u których nie ma innej możliwości leczenia. Próchnica butelkowa jest agresywną formą próchnicy u dzieci, które długo przyjmują pokarm z butelki. Lepki pokarm z butelki jest dodatkowo sztucznie dosładzany, co powoduje silną demineralizację szkliwa, a potem próchnicę.  

JAKIE ZABIEGI WCHODZĄ W ZAKRES PROFILAKTYKI STOMATOLOGICZNEJ U DZIECI?

Od 6 miesiąca do 3 roku życia - wizyty kontrolne zalecane są co 3 miesiące 

Od 3 roku do 18 roku życia- wizyty kontrolne zalecane są co 6 miesięcy

Należy mieć na uwadze to, że zęby mleczne mają znacznie mniej zmineralizowane szkliwo niż zęby stałe. Oznacza to, że wszelkie zmiany o charakterze próchnicowym mogą rozwijać się znacznie szybciej niż u dorosłego pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest regularne stawianie się na wizytach kontrolnych, aby wychwycić oznaki próchnicy na najwcześniejszym etapie. Samo badanie kontrolne dziecka jest usługą bezpłatną w naszym gabinecie - zachęcamy do regularnego nadzorowania zdrowia jamy ustnej.