ENDODONCJA - LECZENIE KANAŁOWE

DLACZEGO WYKONUJE SIĘ LECZENIE KANAŁOWE ZĘBA?

W środku zęba pod warstwą twardych tkanek - szkliwa i zębiny - znajduje się miazga - tkanka zawierająca naczynia krwionośne i nerwy. Miazga jest unaczynioną i unerwioną żywą częścią zęba, odpowiada za odżywianie zęba oraz możliwość odczuwania bodźców zewnętrznych. 

Gdy próchnica rozwinie się zbyt głęboko bakterie dostające się do środka zęba mogą spowodować zapalenie miazgi. Taki stan zapalny jest często przyczyną bardzo silnych dolegliwości bólowych. 

Zaniedbanie stanów zapalnych miazgi może skutkować:

  • przejściem ostrego stanu zapalnego w przewlekły, który skutkuje niszczeniem kości

  • wtórnym zakażeniem i stanami ropnymi 

 

Gdy ząb obumiera i dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego miazgi jedynym sposobem leczenia umożliwiającym zachowanie go jest leczenie endodontyczne, czyli oczyszczenie kanałów z obumarłej lub dotkniętej stanem zapalnym tkanki.

NA CZYM POLEGA LECZENIE KANAŁOWE ZĘBA?

Lekarz w znieczuleniu miejscowym zabezpiecza ząb koferdamem (rodzaj gumy zakładanej na ząb w celu odizolowania go od środowiska jamy ustnej - zapobiega wtórnemu zakażeniu bakteriami z ust) i dostaje się do środka zęba. Martwa lub częściowo martwa tkanka jest następnie usuwana, kanały są oczyszczane środkami bakteriobójczymi. Ostatnim etapem jest wypełnienie pustych kanałów materiałem wypełniającym. 
Leczenie jest przeprowadzane w powiększeniu z użyciem lup zabiegowych lub mikroskopu.

ILE CZASU TRWA LECZENIE KANAŁOWE ZĘBA?

Czas leczenia zależy od rodzaju zęba - zęby posiadają od jednego do nawet 5 lub 6 kanałów. 
Leczenie kanałowe często nie zostanie zakończone na jednej wizycie ze względu na czasochłonność zabiegu oraz wskazane w niektórych przypadkach założenie na jakiś czas opatrunku do kanałów działającego bakteriobójczo i łagodząco. Najczęściej jednak udaje nam się zakończyć leczenie endodontyczne podczas jednej wizyty.

W 99% PRZYPADKÓW LECZYMY PODCZAS  1 WIZYTY

JAK ODBUDOWAĆ ZĄB LECZONY KANAŁOWO?

Ząb leczony kanałowo jest dużo słabszy od zdrowego, nieleczonego zęba. Ma na to wpływ kilka czynników:

  • bardzo rozległa próchnica, z powodu której ząb musiał zostać wyleczony endodontycznie

  • konieczność zrobienia odpowiedniego dostępu do środka zęba, aby odpowiedniej jakości leczenie mogło zostać przeprowadzone

  • dehydratacja - ząb wyleczony kanałowo nie jest odżywiany, przez co staje się słabszy

Z powyższych powodów zęby leczone kanałowo najczęściej nie nadają się do odbudowania klasycznym wypełnieniem kompozytowym. Wskazany rodzaj odbudowy to INLAY, ONLAY lub OVERLAY ceramiczny, który po przyklejeniu do zęba wzmacnia jego osłabioną strukturę. W przypadku bardzo dużego zniszczenia tkanek zęba wskazanym rodzajem rekonstrukcji jest KORONA ceramiczna.

inlays-and-onlays.jpg

CZYM RÓŻNI SIĘ PONOWNE (POWTÓRNE) LECZENIE KANAŁOWE?

Część zębów wyleczonych kanałowo powoduje dolegliwości bólowe i wykazuje wrażliwość.

Objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój to:

  • ból zęba leczonego kanałowo

  • ból zęba podczas nagryzania

  • pojawiająca się po jednej stronie zęba przetoka, z której wydobywa się ropa lub płyn zapalny

W wyżej wymienionych sytuacjach wymagana jest dalsza diagnostyka oraz kontrola radiologiczna. Najczęściej okazuje się, że część kanałów nie jest do końca wyleczona. Leczeniem w takich przypadkach jest usunięcie wypełnienia kanałów i oczyszczenie do końca oraz ponowne wypełnienie. Zabieg jest wykonywany z użyciem mikroskopu lub lup zabiegowych

Często o konieczności ponownego leczenia kanałowego dowiadujemy się z analizy zdjęć RTG podczas cyklicznych kontroli. Widoczne na nich niedopełnione kanały korzeniowe lub zmiany zapalne pod korzeniami zębów często nie dają objawów klinicznych, a mogą być przyczyną osłabienia, ogólnego złego samopoczucia, opuchlizną twarzy i powodem utraty zęba w przyszłości, jeśli w odpowiednim czasie nie podejmiemy leczenia.